Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Poniedziałek, 2024-07-15 ( Imieniny: Henryka, Igi)

Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Mrągowie - Informacja Starosty Mrągowskiego w sprawie poszerzenia zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Informacja Starosty Mrągowskiego w sprawie poszerzenia zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Mrągowo, dnia 1 czerwca 2020 r.

Nasz znak: OR.040.10.2020

Informacja Starosty Mrągowskiego w sprawie poszerzenia zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Informuję, że w związku ze zmianą ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz.U. z 2019, poz.294 z póź. zm.) poszerzeniu uległ zakres nieodpłatnej pomocy prawnej, która od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Tekst zmienionych przepisów zamieszczony został w art. 29 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020, poz. 875).

Tak więc od dnia 16 maja 2020 r. zgodnie z art. 4 ust.1 znowelizowanej ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Osoba uprawniona, tak jak i było to przed zmianą przepisu, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Jednocześnie przypominam i informuję, że w trakcie epidemii nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie na terenie Powiatu Mrągowskiego udzielane są w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów (do odwołania) tylko za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefon, e-mail). Beneficjenci tej pomocy w tym okresie nie są zobowiązani do składania powyższych oświadczeń, a osoby fizyczne – przedsiębiorcy nie muszą składać oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.

 

Wersja elektroniczna informacji

Ikona pliku pdfInformacja Starosty Mrągowskiego w sprawie poszerzenia zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (PDF, 71.7 KB)

Ikona pliku MS WORDInformacja Starosty Mrągowskiego w sprawie poszerzenia zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego - dokument tekstowy (DOCX, 14.8 KB)

Autor: Wicestarosta - Sławomir Prusaczyk

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-06-01 15:53przez: Wicestarosta - Sławomir Prusaczyk
Opublikowano:2020-06-01 00:00przez: Magdalena Żebrowska
Zmodyfikowano:2020-06-01 15:52przez:
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Odwiedziny:3253

Rejestr zmian

  • [2020-06-01 15:52:44]Magdalena ŻebrowskaUdostępnienie informacji

Banery/Logo